Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Repetitivní transkraniální magnetická stimulace neboli rTMS (zkratka pochází z anglického názvu repetitive transcranial magnetic stimulation) je jedna z metod, které se používají při léčbě deprese. Při rTMS jsou pomocí elektromagnetické indukce stimulovány neurony v mozkové kůře. Tato metoda je bezpečná, bezbolestná a má jen minimum nežádoucích účinků. Viz také stimulace.

Magnetická rezonance (MR) neboli MRI (zkratka pochází z anglického názvu magnetic resonance imaging) je jedna ze zobrazovacích metod. Na rozdíl od rentgenového vyšetření dokáže s velkým kontrastem zobrazovat měkké tkáně. Metoda je založena na detekci vodíkových atomů v těle, z nichž většina je součástí molekul vody. Díky tomu může magnetická rezonance například v mozku odlišit bílou hmotu (s vyšším obsahem tuku) od šedé hmoty (s vyšším obsahem vody). Naopak kosti, které obsahují výrazně méně vody než ostatní tkáně, se při MRI zobrazují jen málo. Díky tomu je magnetická rezonance výbornou metodou například pro zobrazování mozku, neboť proniká lebkou. Magnetická rezonance má však i řadu nevýhod. Přístroj v chodu vyvíjí značný hluk, pacient musí být při vyšetření zcela nehybný a v jeho těle nesmí být žádné kovové předměty, například kardiostimulátor. Magnetická rezonance je příkladem tomografické zobrazovací metody.

Multiparametrická magnetická rezonance neboli mpMRI (zkratka pochází z anglického názvu multiparametric magnetic resonance imaging) je speciální zobrazovací metoda, která se někdy používá při vyšetření prostaty (zvláště při podezření na karcinom prostaty). Kromě informací o anatomii prostaty získá lékař informace i o jejím fungování a metabolismu. Tento způsob vyšetření prostaty zatím nebyl zaveden do běžné klinické praxe, jeho potenciální přínos se stále zkoumá. Viz také multi-, magnetická rezonance.

Stimulace v souvislosti s lékařstvím znamená „povzbuzení“, zejména ve smyslu povzbuzení funkce nějakého orgánu nebo jiné části těla. Například cílem stimulace vaječníků je jednak vyvolání ovulace, jednak zvýšení počtu uvolněných vajíček. Odvozené přídavné jméno je stimulační, odvozené sloveso je stimulovat. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz stimulace, stimulační apod.

Hluboká mozková stimulace neboli DBS (zkratka pochází z anglického názvu deep brain stimulation) je léčebná metoda používaná v neurologii. DBS je založena na chirurgické implantaci elektrod do určitých oblastí mozku. Tyto elektrody jsou propojeny s neurostimulátorem, který je implantován pod klíční kost. Slabé proudové impulzy pak v postižených oblastech mozku vyvolávají elektrické dráždění, a tím pozitivně ovlivňují narušenou aktivitu těchto oblastí. Hluboká mozková stimulace se používá například při léčbě Parkinsonovy nemoci. Viz také stimulace.

Stimulace vaječníků je jeden z postupů, který se používá v rámci asistované reprodukce. Cílem stimulace vaječníků je jednak vyvolání ovulace, jednak zvýšení počtu uvolněných vajíček (neboť při přirozené ovulaci se obvykle uvolní pouze jedno vajíčko). To může zvýšit šance na otěhotnění. Stimulaci vaječníků lze provádět buď pomocí léků, nebo pomocí injekcí. Viz také stimulace, vaječníky, ovulace.

Multisenzorická stimulace neboli snoezelen je forma terapie, která je někdy využívána například u lidí s autismem, pacientů s demencí nebo poraněním mozku. Při multisenzorické stimulaci jsou smysly stimulovány různými podněty, jako je světlo, zvuky, vůně nebo chutě. Tato metoda bývá provozována ve speciálně zařízené místnosti, má uklidňující a relaxační účinek. Místnost je vybavena tak, aby dodávala podněty různým smyslům, a to pomocí světelných efektů, barev, zvuků, hudby, vůní apod. Stěny mohou být pokryty různými materiály (podnět pro hmatové smysly), upravena může být i podlaha (stimulace smyslu pro rovnováhu). Pacienta obvykle doprovází jeho asistent či terapeut. Viz také multi-, senzorický, stimulace.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků